Holandský asfalt

Autor: Marek Dučák | 19.4.2014 o 11:10 | (upravené 19.4.2014 o 11:22) Karma článku: 4,10 | Prečítané:  542x

Absurdita dnešnej doby spočíva okrem iného v tom, že napriek priam zázračnému pokroku vedy a techniky životné náklady neustále stúpajú. A že vo svojom tempe za vedecko-technickým pokrokom príliš nezaostávajú... Kde je tu logika?

 

Navyše takmer každá prospešná činnosť je v súčasnosti ako tieň sprevádzaná nasledovným tvrdením: „Áno, bolo by to pekné, ale chýbajú na to peniaze... „. Zaujímavé pritom je, že sú naopak oblasti, kde veta o chýbajúcich peniazoch akosi neplatí. A že sú to zväčša tie, bez ktorých by sa svet aj celkom zaobišiel. Nič nové pod slnkom.

 

Kým budeme veriť tomu, že bez peňazí sa už takmer ani lístok na strome nepohne, asi ťažko sa v tomto smere niečo zmení. No sú peniaze skutočne nevyhnutné? Možno trocha absurdná otázka, poviete si. A možno ani nie.

 

Prečo je potrebné za niečo zaplatiť?  Pretože všetko niečo stojí, však. Takmer všetko má dnes aj svoju ekonomickú hodnotu, teda cenovku.

 

Čo tvorí túto hodnotu? Viaceré faktory. Napríklad energia, ktorá sa pri výrobe na  to či ono vynaloží, zdroje (materiály a ich dostatok/nedostatok), ktoré sa na danú vec použijú, mzdy zamestnancov, atď.

 

A teraz si predstavme situáciu, kde vplyvom neustáleho vývoja je materiálov (aj tzv. nedostatkových) viac než dosť, a efektivita výroby je na takej úrovni, že výrobné i mzdové náklady klesli na minimum, v niektorých prípadoch možno aj na nulu (po prvotnej investícií).

 

Môžeme sa dostať do stavu, kedy väčšina produktov a služieb stratí svoju ekonomickú hodnotu? Vzhľadom na neustály vývoj v oblasti vedy a techniky je to len otázka času.

 

Príklad:

 

Koľko ročne stojí údržba ciest? Určite dosť. No a Holanďania nedávno vymysleli asfalt, ktorý sa sám opraví. Jeho cena je o tretinu vyššia, ako za ten „normálny". Odpadajú však náklady na jeho údržbu.

 

Túto správu som sa dozvedel na portály Dobré noviny. Zaujímavá bola tiež diskusia k tomuto článku. Jeden príspevok za všetky:

 

„Ďalší  výmysel, ktorý pripraví mnohých ľudí o prácu. Výmysel to je ale fajn, no čo z toho...? Všetko sa len automatizuje, všade samé roboty a počítače a nezamestnaných ľudí bude len pribúdať..."

 

Ak si odmyslíme pre tento výrok tak typický slovenský pesimizmus:-), tak je to vlastne dobrá správa. Prečo? Pozrime sa na tento fakt nasledovnou optikou: áno, stroje a automatizácia  postupne berú ľudom prácu, no na oplátku im môžu časom poskytnúť ekonomickú slobodu netušených rozmerov. Samozrejme za predpokladu, že sa svet vydá týmto smerom a nebude zámerne potláčať efektivitu v záujme zachovania zisku. Pričom otázku „technologickej nezamestnanosti" možno na začiatok pomerne elegantne vyriešiť tzv. Nepodmieneným základným príjmom (o ňom niekedy nabudúce).

 

Zatiaľ sme všetci naplno stotožnený z myšlienkou, že všetko má a aj bude mať aj svoju ekonomickú hodnotu. „Holandský asfalt" však dáva tušiť, že tomu tak nemusí byť vždy. Koľko podobných vynálezov a patentov máme k dispozícií už dnes? Kde je strop technického pokroku a ľudskej vynaliezavosti? Dokedy a na základe akých argumentov bude môcť byť obhájiteľné tvrdenie, že za všetko je potrebné platiť, a to dokonca stále viac a viac?

 

Myslím si, že z dnešnými možnosťami sa tu môžeme mať oveľa lepšie ako si zatiaľ dokážeme čo i len predstaviť. Veľa ľudí však o takomto stave vecí ani netuší, a na prvé počutie to väčšine príde ako „blbosť", ako utópia. Znie to až príliš dobre... Všetko to ale začína v hlave. Pripustiť nejakú myšlienku ako možnú je prvým krokom, ako z nej skôr či neskôr spraviť reálnu skutočnosť.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?